Riziko, které nevidíme
Prezident vrátil do sněmovny novelu zákona o státních pojištěncích – a s ní otázku, kolik za ně má stát platit
Ještě jednou se v Česku podařilo rozvířit debatu o platbách za státní pojištěnce, která vrcholila letos v červenci a kvůli které opozice rozjela – jako již mnohokrát v tomto volebním období – masivní obstrukce. Debatu tentokrát otevřel prezident Miloš Zeman, který se oběma komorami schválenou novelu rozhodl vetovat s tím, že „úprava ohrožuje zachování kvality a dostupnosti zdravotní péče“. Koaliční síly podle předsedkyně dolní komory Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) veto pohodlně přehlasují, ale otázka zůstává – jaká je vlastně dnes optimální výše pojistného, kterou má český stát garantovat.
Návrh, o kterém budou poslanci a poslankyně znovu hlasovat, nese pro české zdravotnictví dvě zprávy. První, podle opozice a některých lékařských špiček včetně prezidenta lékařské komory Milana Kubka, je špatná. Státní platby do zdravotnictví za důchodce, děti, studenty nebo nezaměstnané se od srpna měly snížit o téměř 500 korun za pojištěnce tak, aby ve státní kase zbylo na konci roku víc peněz, konkrétně 14 miliard. Pojistné stát platí ze svého rozpočtu téměř šesti milionům lidí, tedy více než polovině českých občanů, a kritici se obávají, že takto mohutný balík sníží obecnou kvalitu zdravotní péče.
Druhá zpráva je podle části odborníků pro zdravotnictví naopak dobrá. Součástí novely je totiž také automatická valorizace zdravotních plateb státu, která by měla přinést jejich jistou stabilitu. „Předvídatelná postupná valorizace a navyšování plateb za státní…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu