Vpád do parlamentu
Stovky příznivců šíitského klerika Muktady Sadra vtrhly do budovy iráckého parlamentu. Jejich vztek mířil proti nominaci proíránského Muhammada Súdáního na premiérský post a obecně proti vlivu Íránu, šíitské regionální mocnosti. Protest dokládá rozkol uvnitř šíitské většiny irácké společnosti, která ještě poměrně donedávna sjednoceně stála proti sunnitské, dlouho vládnoucí menšině. Sadrův nacionalistický blok, který se vymezuje proti vlivu USA i Íránu, vloni vyhrál volby, nedokázal však sestavit většinovou vládu.
Budeme v kosmu sami
Rusko oznámilo, že se za dva roky stáhne z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) a prý postaví stanici vlastní. V roce 2024 vyprší stanici její provozní doba a také závazek všech pěti partnerů, kteří ISS provozují, ale inženýři soudí, že by mohla sloužit ještě dalších šest let. Protáhnout její provoz chtějí hlavně Američané. Rusové, jak se zdá, po vypršení dohody odejdou. Pro ISS, která funguje od roku 1998, by konec ruské účasti byl problém. Ruská technika udržuje stanici na její oběžné dráze (americká zase zásobuje celý komplex energií). Američané dokážou stanici na oběžné dráze udržet pomocí improvizovaného řešení. ISS by tak mohla nad Zemí kroužit i bez ruské spolupráce další roky.
Ropa až na prvním místě
Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán navštívil francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Slavnostní večeře v Elysejském paláci je dalším příkladem nedávné rehabilitace korunního…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu