Vyvážená a čtivá padesátá léta
Nové zpracování temného období v českých zemích patrně nevyvolá mezi odborníky diskuse – a zjevně to ani nebyl autorův záměr
Chronologická řada Velkých dějin zemí Koruny české z nakladatelství Paseka se letos dočkala sedmnáctého svazku, který pokrývá krátkou, avšak mimořádně turbulentní periodu let 1948–1956. Jeho autor Jiří Pernes patří k zavedeným jménům a jeho charakteristický rukopis je na knize více než patrný. Nikdy nepatřil mezi příliš teoretizující historiky a koncepci pojal intuitivně – podle chronologického sledu především těch procesů a událostí, které měly podle jeho soudu vliv na politický vývoj českých zemí.
Slovensko Pernese příliš nezajímá, třebaže by bylo patrně žádoucí věnovat mu více pozornosti, zvláště v závěrečném období, kdy konfliktní tření mezi českým a slovenským nacionalismem, dočasně utlumené stalinskou perzekucí, začalo znovu pozvolna probublávat na povrch a stále zásadněji ovlivňovat politické dění, jež posléze povede k federalizaci republiky v roce 1968.
Soustředění na politické dějiny je silnou a zároveň i slabou stránkou této syntézy. Je čtivá, ale mnohé věci by však měly být pojednány systematičtěji. Autor nepřehlíží třeba ekonomický vývoj, proměny společenského rozvrstvení nebo řízení kultury. Vždy se však k takovým tématům dostává skrze politiku, zpravidla když se daná věc projednávala na ÚV KSČ. V důsledku toho jsou pak tyto výklady nesoustavné, roztroušené a nesnadno dohledatelné na to, aby si čtenář udělal komplexnější obrázek. A není to způsobeno tím, že by dané věci autor neznal, jde o organizaci textu.
Sovětský import
Příběh začíná…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu