Kdyby záleželo jen na Sinn Féin, bylo by Irsko už dávno jednotné. Strana katolických republikánů je známa bojem za nezávislost obou částí Irska na Londýnu a v průběhu krvavého sektářského konfliktu v Severním Irsku ostatně fungovala jako politické křídlo teroristické organizace IRA. V praxi to znamenalo, že straničtí bossové jako Gerry Adams nebo Martin McGuinness pravděpodobně působili zároveň jako součást vojenského velení organizace, která vraždila, mučila a organizovala atentáty.
Dnes jsme ale jinde: v Severním Irsku vládne od devadesátých let křehký mír, v čele Sinn Féin dnes stojí místo drsných mužů středostavovské ženy a strana v tuto chvíli dominuje celému irskému ostrovu. V Severním Irsku, tedy enklávě řízené z Londýna, vyhrála předminulý týden parlamentní volby. V Irské republice zvítězila už před dvěma lety, a přestože ji středopravicové strany nepustily do vládní koalice, vede s přehledem v průzkumech veřejného mínění. Příští vláda se bez Sinn Féin dost možná neobejde a strana, jak jsme již řekli, touží po sjednocení Irska pod správou Dublinu. Čeká tedy Evropu přepisování hranic? Na to není navzdory dominanci Sinn Féin jednoduchá odpověď.
Zásadní nesoulad
Situace je natolik zamotaná, že z ní může jít snadno hlava kolem i relativně připravenému čtenáři. Vítězství Sinn Féin v Severním Irsku je například naprosto průlomové, celá provincie před 101 lety vznikla právě proto, aby v ní katolíci toužící po samostatném státě nemohli kvůli demografické…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu