Rusko může zapálit evropský dům
S bývalým americkým diplomatem Michaelem Kimmagem o tom, jak pravděpodobná je válka na východě Evropy a co je možné nabídnout Putinovi za mír
V letech 2014–2016 jste na americkém ministerstvu zahraničí vedl v analytickém odboru rusko-ukrajinskou sekci. Pokud byste ve funkci pořád ještě byl, co byste dělal dnes, v situaci, kdy v této oblasti hrozí válka?
Jednak bych se snažil ministrovi poskytnout co nejpřesnější analýzu situace. To by bylo dost těžké, protože Putin se úmyslně snaží o to, aby jeho přesné záměry nešly přečíst. Jednu chvíli naznačuje ochotu k dialogu, druhou vydává ultimáta a posílá na hranice vojáky. Takže to nejlepší, co bych mohl poskytnout, by byl poučený odhad. Podle mě ale Putin tak moc vykročil za status quo, padla tak silná slova a poslal na hranice tolik jednotek, že si jen těžko představuji, že by o nic nešlo. Nemyslím, že jen tak blafuje. Očekávám, že příštího čtvrt roku proběhne z jejich strany nějaká akce, a spektrum možností je široké, od pokusu svrhnout ukrajinskou vládu po přímou invazi.
Součástí mé práce by ale také bylo navrhnout, jak by americká vláda měla reagovat. Zatím to vypadá, že se drží velmi standardních opatření. Ministr zahraničí i prezident signalizují směrem ke spojencům, že jsou v tom všichni společně a že je potřeba zůstat jednotní, zároveň ale rovněž ukazují ochotu jednat s Ruskem, což je podle mě správně. A pak také musí připravovat nějaká protiopatření, pokud by Rusko eskalovalo napětí dál. Bidenův kabinet naznačuje, že to budou hlavně ekonomická opatření, sankce atd., to by probíhalo ve spolupráci s Německem a EU. Možná USA…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu