Krvavý týden
Středoasijskou zemí otřásají pouliční boje. Kromě mnoha mrtvých přinášejí i větší ruský vliv a konec dlouholetého diktátora.
Několik desítek mrtvých lidí, stovky zraněných a zatčených. To je výsledek dvou dnů ostrých bojů demonstrantů po celém Kazachstánu s policií a armádou. V ozbrojené střety se změnily poklidné demonstrace, při nichž na počátku minulého týdne lidé protestovali proti (aktuálně) rostoucí ceně paliv a proti (po celou třicetiletou existenci Kazachstánu trvající) obří korupci. Pondělní a úterní ještě víceméně nenásilné demonstrace vystřídal ve středu a čtvrtek tvrdý boj se střelbou a dobýváním vládních budov. V pátek večer se zdálo, že má vláda situaci opět pod kontrolou.
Dosáhla toho nejen s pomocí extrémní tvrdosti, ale i tří tisícovek vojáků z okolních zemí, především z Ruska, které kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev pozval. Ti se, podle oficiálních vyjádření, do žádných střetů s protestujícími nezapojili, hlídali například provoz letiště v největším městě země Almaty. Uplynulý týden každopádně obrátil Střední Asii vzhůru nohama. Ukázalo se, že ve zdánlivě klidném Kazachstánu, v němž je každá opozice v zárodku potlačena, může nečekaně vybuchnout nespokojenost, která tamní režim existenčně ohrožuje. A je také konec s dosavadní kazašskou politikou, která si držela odstup jak od Číny, tak od Ruska. Největší středoasijská země se nyní s velkou pravděpodobností dostane pod mnohem silnější ruský vliv.
Odkud přijeli a proč?
Protesty původně začaly jako ekonomická stížnost. V západní části země, surovinově nejbohatší, ale zároveň jedné z nejchudších, je nejčastějším…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu