Nový starosta New Yorku Eric Adams nedávno ve zdejších školách spustil program pátečních obědů na bázi rostlinné stravy. A působilo to jako fiasko. Kolovaly fotky povadlého burrita s kukuřicí a fazolemi i zprávy ze školních jídelen, že někam ingredience nedorazily včas nebo že si kuchaři nevěděli rady, a tak na zdravé zeleninové pokrmy naházeli dresinky a sýry.
Zájem primátorů o to, co lidé v New Yorku jedí, není žádná novinka. Michael Bloomberg bojoval proti obezitě a jeho úhlavním nepřítelem byly obří slazené chemické nápoje a transmastné kyseliny, které dospělým i dětem způsobují obezitu, cukrovku a mnohá kardiovaskulární onemocnění. Starosta Bill de Blasio donutil restaurace zveřejňovat výživový obsah jídel, včetně soli.
Současná administrativa se nepovedeným startem prý odradit nenechá. Školní strava je důležitá, protože jednomu ze čtyř dětí se v New Yorku nedostává jídla, a přes půl milionu dětí tu dokonce kvůli chudobě dostává ve škole i snídani, kterou platí federální vláda. To, co jim jídelna naservíruje, tudíž představuje většinu energetického příjmu za celý den.
Až se kvalita pátečních pokrmů doladí, nový starosta by rád přidal i další dny a zavedl zdravé bezmasé jídlo i v jiných institucích včetně věznic. Osvětu považuje Eric Adams za svou povinnost a mluví o tom, že mu přechod na rostlinnou stravu pomohl v léčbě cukrovky. V nedávném rozhovoru také uvedl, že když místo nákupů masa utratí město peníze za rostlinné produkty plné živin, pomáhá tak v boji s…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu