0:00
0:00
Kultura17. 10. 20219 minut

Tady to skrývat nebudeme

Debutové album zpěváka Lila Nase X je tklivým příběhem coming outu i radostnou oslavou sexuality

Text je součástí výběru top článků roku 2021. Při této příležitosti ho odemykáme. Pokud vás zaujal a chcete podpořit nezávislou novinařinu, budeme rádi, když se stanete naším předplatitelem.

Z písně, jejíž základní beat pořídil za 30 dolarů, se stal jeden z největších hitů všech dob.

Není mnoho černošských zpěváků, kteří by prorazili v country. Není mnoho otevřeně queer lidí v rapu. A už vůbec nejsou černošské queer popové hvězdy, které by poslouchal celý svět. Lil Nas X všechny tyto historicky dané bariéry hudebního byznysu prorazil. Přičemž mu k tomu stačil víceméně jeden megahit, jímž pokořil všechny americké hitparádové rekordy, a následně čerstvé debutové album Montero, které je oslavou ničím nespoutané sexuality v duchu toho, jak s ní zacházeli třeba David Bowie nebo Madonna. „Dokázal přepsat kulturní stereotypy stejně jako zavedené představy o hudebních žánrech,“ řekl nad deskou Ron Perry, šéf vydavatelství Columbia pro časopis TIME. To vše navíc ve velmi krátkém čase.

↓ INZERCE

Po albu Olivie Rodrigo Sour je Montero druhým nejvýraznějším popovým debutem roku. Obě alba neuznávají žánrovou čistotu a byla by jim spíš na obtíž: kloužou od popu přes rap a tklivé balady k punku. Obě v různé podobě zachycují dospívání a emancipaci. Současně ukazují na znatelné uvolnění některých konzervativních hodnot panujících v tom nejkomerčnějším showbyznysu. Rodrigo zpracovává vztek z rozchodu a hledá cesty, jak zacházet s hněvem, což není u ženy tolerovaná emoce, dvaadvacetiletý Lil Nas X zase popisuje složitou cestu sebepřijetí. Od slibu, že svoji homosexualitu svému okolí nikdy nepřizná, po její radostné, často s hravou nadsázkou i cílenou provokací pojaté ztvárnění ve výpravných videoklipech či živých vystoupeních.

Lil Nas X využil ve svůj prospěch spolehlivého – ovšem v dnešním mainstreamu už lehce pozapomenutého – triku populární hudby, který se osvědčil mnoha hvězdám od dob úsvitu rokenrolu až po dnešní rapperky. A sice že když umělec ztvární svoji sexualitu, která je vnímaná jako druhořadá nebo tabuizovaná, a nafoukne její znaky ad absurdum, přestane být slabinou a stane se štítem. Přesně v duchu úvodních slov Nasova titulního singlu a klipu Montero (Call Me By Your Name): „V životě skrýváme ty části nás samých, které nechceme, aby svět spatřil. Zamykáme je. Říkáme jim: Ne. Odháníme je. Ale tady to tak dělat nebudeme. Vítejte v Monteru.“

Co když je to rychlokvaška?

Když si jeho singl Old Town Road držel devatenáct týdnů prvenství na singlovém žebříčku Billboardu, což se nikdy v minulosti žádné skladbě nepodařilo a překonal tak Mariah Carey, hity Macarena i Despacito, prožíval Lil Nas X (vlastním jménem Montero Lamar Hill) paniku. Old Town Road byla teprve třináctá píseň, kterou v životě složil. Stalo se tak, když přespával u své sestry poté, co skončil se studiem a vše vsadil na hudební kariéru. Spočítal si, že když spojí dva tradiční a v Americe populární žánry jako rap a country a vytvoří kolem písně haló na Twitteru a TikToku, mohlo by to na publikum zabrat.

„Vezmu svého koně na Old Town Road a pojedu po ní, dokud budu moci,“ zní ve skladbě, která popisovala jeho tehdejší situaci osamělého jezdce, jež nemá co ztratit. Že se z písně, jejíž základní beat pořídil za třicet dolarů, stane jeden z největších popových hitů všech dob, to už ale domyslet nemohl a jímala ho úzkost. Co když je jen rychlokvaška a zpěvák jednoho hitu? Co když byl jeho úspěch náhoda? Má vůbec na to natočit celé album? To byly otázky, které si kladlo nejen publikum a média, ale především on sám.

A někde tady mu také došlo, že pokud má svobodně a pravdivě tvořit dál, musí být upřímný k sobě i okolí. Tím pádem porušit slib, který si dal jako teenager – že svou homosexualitu nepřizná za žádných okolností. Nejprve to oznámil sourozencům a otci, poté na Twitteru svým sledujícím. Bylo to v době, kdy už měl za sebou velký nezamýšlený skandál poukazující na rasistický rozměr amerických hitparád. Old Town Road byla vyřazena z oficiálního country žebříčku – prý pro nedostatek prvků, které by splňovaly kritérium žánru. Mnohem spíš tu ale hrála roli skutečnost, že Lil Nas X byl Afroameričan, protože bílým muzikantům se výlety k urban music běžně tolerují. Teprve když se ho zastal hvězdný Billy Ray Cyrus a přispěl do skladby novou slokou, vzali Old Town Road na milost. Někde tady Lil Nas X také zjistil, že spojení jinakosti s efektem skandálu může vést až k prolomení konvencí, a poučil se z toho pro další kroky.

„Pravda je, že jsem s tím tajemstvím chtěl umřít,“ přiznal Lil Nas X v interview pro The Guardian o svojí homosexualitě. Měl k tomu několik důvodů. Na střední škole viděl, jaké homofobii a šikaně čelili jeho gay spolužáci – proto sice na Instagramu obdivoval extravagantní outfity a sledoval módní přehlídky, ale mezi lidi chodil v nenápadné konfekci. Velkou roli sehrálo i to, že jeho otec zpíval v kostele a církev byla podstatnou částí rodinného života. Což ho sice přimělo ke zpěvu, ovšem také to v něm vybudovalo obrovský pocit viny. Když si uvědomil, že ho přitahují muži, považoval to za test boží a vedlo ho to až k sebevražedným myšlenkám.

Z písně, jejíž základní beat pořídil za 30 dolarů, se stal jeden z největších hitů všech dob.

Východiskem se mu stalo, že v té době začal být posedlým fanouškem rapperky Nicki Minaj, jejíž hypersexualizovaná image a ostrý jazyk jí zajistily, že se prosadila v dominantně mužském prostředí hip hopu. Podobně jako se historicky pro mnohé gay muže staly vzorem popové divy Cher nebo Madonna, Lil Nas X pochopil, že Nicki Minaj a její odhodlání definovat si sexualitu podle vlastních měřítek může být ukazatelem cesty i pro něj. Došlo mu, že se nesmí schovávat. Což je obrat zachycený na albu Montero: Lil Nas X líčí přerod nenápadného studenta v nejsebevědomějšího gaye v současném popu.

Doufám... (Z klipu ke skladbě Montero)

Svéráznou poctou rapperce pak bylo, když se za ni během loňského Halloweenu převlékl včetně blond paruky: „Bylo to osvobozující v tom smyslu, že jsem věděl, že to spoustu lidí podráždí, ale stejně to udělám, protože se mi prostě chce,“ popsal v profilu pro The Guardian.

Všichni jste zticha

Historie toho, jak populární hudba posouvala genderové normy, je obrovská a sahá až do 19. století. V angličtině se dokonce otázka ohledně toho, zda je někdo muzikální, stala kódovým označením pro to, zda je gay. Sasha Geffen v knize Glitter Up The Dark (Prozářit temnotu) i v textu pro GQ popisuje paradoxní strategii Little Richarda, který byl jednou ze zásadních osobností pro vznik rokenrolu padesátých let. Sjednotil všechny prvky queer estetiky, křiklavé kostýmy, velká gesta i afektovaný zpěv do jedné velké show a ta mu poskytla jak ochranu, tak způsob, jak být homosexuálem na veřejnosti. A to v době minimální tolerance a rasové segregace.

... že budu první umělec... (Z klipu ke skladbě Old Town Road)

„O tom, že má sex s mužem, mohl zpívat, ačkoli o tom nebylo přípustné mluvit,“ píše Geffen a poukazuje na to, že místo skrývání Richard nafoukl svou odlišnost až do komických rozměrů, které nejenom že vyrazily zbraně z ruky možným agresorům, ale také posloužily jeho slávě. „Rozhodli jsme se, že moje image by měla být tak šílená a ujetá, aby si dospělí pomysleli, že jsme neškodní,“ vzpomínal Little Richard na začátky v rozhovoru z roku 1984. David Bowie a později i Prince na něj v tomto vědomě a plynule navazovali, stejně tak Madonna (jako dnes Nicki Minaj nebo Cardi B). Když chtěla v osmdesátých letech získat kontrolu nad ženským tělem a snažila se vymanit z konvencí, které určovalo mužské oko, šla až na hranu explicitnosti.

... který vystoupí na Marsu. (Z klipu ke skladbě Sun Goes Down)

Populární hudba jim všem umožnila být sám sebou v prostředí, které jim jinak dávalo najevo, že neodpovídají normám. A nikdo v současnosti tuto strategii neovládá tak mistrně jako Lil Nas X. V textech nešetří mužskými zájmeny ani popisy sexu se svými protějšky. To se samozřejmě neobešlo bez pozdvižení, na něž Lil Nas X na Twitteru reagoval trefným tvrzením: „Všichni jste zticha, když rappeři věnují celou tvorbu tomu, jak spí s mnoha ženami. Ale když já udělám jen něco vzdáleně sexuálního, tak tvrdíte, že jsem nezodpovědný.“

Lil Nas X je popová hvězda, jaká tu dlouho – přesněji řečeno nikdy – nebyla

Montero obsahuje skladby euforické a sexuální, zároveň se velmi citlivě a smutně dívá do minulosti. Využívá k tomu podle potřeby všechny možné žánry a nálady od znovuvzkříšeného pop punku po stále populární trap. Především v tklivé kytarové baladě jako Sun Goes Down Lil Nas X popisuje, jak obtížně se se svojí identitou vyrovnával. Ideální ilustrací vítězoslavného coming outu pak je zase klip k singlu Industry Baby, kde Lil Nas X tančí v kulisách vězeňských sprch obklopený nahými muži. Když věděl, že video bude z věznice, bylo mu jasné, že scéna ve sprchách tam musí být právě proto, aby byl o krok napřed před možnými hatery. „Věděl jsem, že si lidi budou dělat tyhle vtipy o tom: Hlavně ať mu neupadne mýdlo ve sprchách. Tak jsem je připravil o pointu,“ popisuje odlehčeně v rozhovoru pro Variety.

Lil Nas X je popová hvězda, jaká tu dlouho – přesněji řečeno nikdy – nebyla. Hudebně pestré a zábavné Montero je v současnosti nejen důkazem toho, že došlo ke generačnímu a kulturnímu zlomu, ale také dokonalým cvičením ve strategii, že když člověk dotáhne do krajnosti to, čeho se bojí a co by mu mohlo ublížit, stane se z toho neprůstřelná obrana. Ostatně Lil Nas X už dnes má jen velké cíle. Když se ho server NPR ptal, jaké další bariéry by měly padnout, poznamenal, že doufá, že za deset let tu bude více slavných trans umělců. A pak s lehkostí dodal: „A také doufám, že budu první umělec, který vystoupí na Marsu.“


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].