Proti špinavým penězům
O veřejné zakázky se nemohou napříště ucházet skrytí vlastníci
Všichni víme, že ani nejgeniálnější zákon nezabrání sám o sobě zločinu, korupci nebo nemorálnímu chování. Jeho posláním je spíše vykolíkovat území, ukázat, kdy je – v našem případě – podnikání ještě občanským či ústavním právem, a kdy už krádeží, defraudací nebo útokem na svobodu a právní stát. Do kategorie těchto pravidel patří dva zákony, které schválila minulý týden v definitivní podobě sněmovna. Měly by posílit ochranu občanů před korupcí politiků a státních úředníků a zabránit zločinným financím v ovládnutí strategických oblastí státu. Zákony o evidenci skutečných majitelů firem a prověřování zahraničních investic budou zcela jistě patřit mezi nejdůležitější záležitosti, schválené současnou sněmovnou.
Moc se jim nechtělo
Oba zákony pocházejí z dílny Evropské unie a česká vláda i zákonodárci se museli řídit doporučením, které je určeno k obraně na celém kontinentu. Evropské zdůvodnění těchto právních norem se dá shrnout do dvou vět. Unie by měla být chráněna před kapitálem, který pochází ze zisku mafiánů, gangsterů, defraudantů i autoritářských systémů. Každá země Unie by měla znát vlastníky firem, jimž zadává veřejné zakázky nebo které dotuje státními a evropskými financemi.
Evidence skutečných majitelů dává státu právo vědět, kdo konkrétně vlastní firmu, jíž dává erár vydělat. Už nebudou platit schránky v daňových rájích ani komplikovaný řetězec fingovaných vlastníků. Kdo se bude chtít ucházet o část z pěti set miliard korun, jež konkrétně český stát a…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu