DĚLNÍCI KULTURY
Po sedmnácti letech a patnácti sezonách skončil The X Factor – britská hudební reality show, za níž stála produkční společnost Simona Cowella a jež patřila léta k nejvýraznějším ve svém žánru. Amatéři z řad britské veřejnosti aspirující na hudební slávu v ní soutěžili o nahrávací smlouvu. S Cowellovou společností. Cílem nebylo podle Cowella nic menšího než objevit hudební superstar – nakonec vyrobila jen další chlapeckou skupinu One Direction. O vítězi rozhodovaly hlasy diváků a rozhodčí. Na vrcholu popularity byl The X Factor v letech 2009 a 2010, kdy jej každou neděli sledovalo kolem jedenácti milionů lidí. Postupně popularita uvadala a Cowell se snažil značku zachránit různými odnožemi jako The X Factor: Celebrity. Teď ji dal definitivně k ledu.
Reality show jsou obecně považované za nejnižší zábavní žánr a existuje tendence dívat se na ně skrz prsty. The X Factor za sebou ale zanechává stopu, kterou je dobré neignorovat. Vypovídá mnohé nejen o stavu hudební scény, ale i neoliberální ekonomiky.
Na The X Factor se snášela během jeho existence různá kritika. Zavedení zpěváci se pohoršovali, že křiví scénu a vytváří jen snadno obchodovatelné produkty. Jiným vadily konflikty zájmů rozhodčích, kteří tlačili své (nepřiznané) favority. Provokoval falešný slib lepšího života, pokud soutěžící přijmou středostavovskou morálku „tvrdé práce“ na sobě. Aktuálně se ozývají samotní účastníci s hororovými…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu