Anketa
1. Západ 20 let společným úsilím bojoval v Afghánistánu. Jak chápete výsledek celého snažení? 2. Co z vítězství Tálibánu vyplývá pro budoucnost České republiky a Západu?
Robert Králíček (ANO)
- Původní cíl zlikvidovat v Afghánistánu al-Káidu byl správný, zůstávat v zemi donekonečna ale nebylo možné. Další vývoj do značné míry závisí na tom, jak moc se Tálibán dnes liší od Tálibánu před 20 lety a jak se do budoucna zachová. Vliv Západu v regionu se každopádně významně zmenšil.
- Spojené státy už delší dobu vysílají signál, že nechtějí hrát roli globálního četníka. Česká republika i celá Evropa musí přijmout zodpovědnost za svou vlastní bezpečnost. Hrozby jako terorismus, nestabilita v evropském sousedství či migrační vlny totiž nikam nemizí, na rozdíl od minulosti se ale budeme muset spoléhat mnohem více sami na sebe.
↓ INZERCE
Jan Lipavský (Piráti)
- Odchod samotný lze označit slovem blamáž a lze ho považovat za velké selhání administrativy prezidenta Bidena. Výmluvy, že odchod začal realizovat jeho předchůdce Donald Trump, nepomůžou, celá věc měla být lépe načasovaná a naplánovaná.
Z dlouhodobé perspektivy je potřeba vzít v potaz, že dnešní Afghánistán je jinou zemí, než do které před 20 lety Západ vstoupil. Společnost se výrazným způsobem proměnila, můžeme pozorovat populační růst, podařilo se vydobýt některá práva, obzvláště pro ženy, nebo zvednout dobu dožití, míru elektrifikace či gramotnost. Otázka je, které z těchto výdobytků bude Tálibán ochoten přijmout a udržet.
Z hlediska bezpečnosti se podařilo ukončit působení al-Káidy na území Afghánistánu. Podobně teď musíme sledovat…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc
Mohlo by vás zajímat
Když máte pocit, že se v životě jen plácáte, možná je čas vyrazit za dobrodružstvím
Arthur C. Brooks, The Atlantic•20. 11. 2024