Pokud chce kdokoli zvládnout unijní materii, musí se připravit na komunikaci plnou neznámých zkratek. Nemusí je sice aktivně používat, ale musí je znát.
Průpravu poskytuje už průjezd Bruselem. Belgie dala širokou autonomii svým provinciím a jazykovým entitám, takže hledá-li nováček ve městě sídlo nejmocnějšího obranného paktu světa podle cedulí, pravděpodobně ho nenajde. Zato narazí na šipku, na které stojí OTAN/NAVO – první zkratka je ve francouzštině, druhá vlámská. Angličtina není v Bruselu oficiální jazyk, proto nejznámější NATO chybí. Sorry. Přísně přistupuje ke zvědavci unijní názvosloví. Romantiku českého prdopeče, zkratky pro prášek do pečiva, tu nehledejte.
Základem je znalost zkratek velkých politických formátů, které se nemění. FAC – schůzka ministrů zahraničí, nebo EUCO – summit unijních lídrů. O stupeň výš jsou stálé pracovní formáty EU, například CRP – sbor velvyslanců členských zemí (z francouzského Le Comité des représentants permanents).
Na opačném konci škály stojí zkratky proměnlivé agendy. Některé jsou milosrdné, protože si je lze jednoduše dovodit. Třeba takový RoL, Rule of Law, právní stát, o kterém byla řeč minulý týden.
Brány pekelné se otevírají v momentě, kdy se zrodí důležitá legislativa s komplikovanou zkratkou, kterou je nutné si osvojit, protože návrh zůstane na stole dlouho. V tomto smyslu je skutečným danajským darem pro srozumitelnost „zeleného“ úsilí EU nedávno představený klimatický balíček. Je plný neznámých zkratek, které už…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu