Klima jako lidské právo
V Nizozemsku padl přelomový rozsudek – soud nařídil soukromé firmě omezit svůj podíl na znečišťování životního prostředí
Nemohl jsem tomu uvěřit. Nizozemští kolegové nám všechno překládali do angličtiny živě ve whatsappové skupině. Velmi vzrušující situace,“ vzpomíná australský aktivista Sam Cossar-Gilbert na to, jak prožíval poslední květnovou středu. V Melbourne, kde žije, byla půlnoc, v nizozemském Haagu o dvanáct hodin méně a tamní soud právě vynášel rozsudek, který se možná zapíše do dějin. Ve sporu mezi ropným gigantem Shell a ekologickou organizací Friends of the Earth, pro kterou pracuje i Cossar-Gilbert, se soud postavil na stranu aktivistů a rozhodl, že Shell produkcí oxidu uhličitého přispívá ke změně klimatu a tím „porušuje lidská práva“. Ropná společnost musí dle rozsudku do roku 2030 své emise zásadně snížit. Verdikt je celosvětově vnímán jako přelom – vůbec poprvé nějaký soud nařídil soukromé společnosti, aby svoji činnost uzpůsobila klimatickým cílům.
Přísnější limit
„Úspěch motivuje další,“ říká Cossar-Gilbert. Ostatně i současný případ byl inspirován jiným úspěchem nizozemských aktivistů. V roce 2015 vyhráli u soudu s žalobou na nizozemskou vládu, která podle nich nesnižovala emise škodlivé pro klima dostatečně rychle. Soud jim tehdy dal za pravdu a nařídil vládě, aby emise do roku 2020 snížila alespoň o 25 procent. Větší snižování nyní soud nařídil i Shellu: do roku 2030 je má srazit o 45 procent oproti stavu z roku 2019.
To je mnohem přísnější limit, než s jakým společnost doposud počítala, jen tak ale podle soudu bude plnit kritéria Pařížské klimatické dohody…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu