V listopadu 2019, krátce před prvním dokumentovaným případem nákazy novým koronavirem, podle amerických tajných služeb náhle onemocněli tři pracovníci Wuchanského institutu virologie a vyhledali nemocniční péči. Potenciálně výbušná zpráva z minulého týdne je jedním z informačních střípků, které v poslední době vracejí do hry teorii o tom, že původce déle než rok trvající celosvětové pandemie, virus SARS-CoV-2, utekl z laboratoře.
Choroba, která trojici postihla, známa není a spolehlivost informace tajné služby teprve prověřují. Nicméně jak Respekt loni několikrát upozornil, podle odborných článků publikovaných před příchodem pandemie wuchanští virologové geneticky pozměňovali netopýří koronaviry tak, aby zvýšili jejich schopnost napadat lidské buňky. Nebyl v tom zlý úmysl, jen chuť porozumět chování těchto virů, které již vyvolaly epidemie SARS a MERS. Při takovém výzkumu může ovšem stačit malá neopatrnost a vypukne katastrofa.
Virus se na člověka opravdu mohl přenést v přírodě či na městském tržišti. Přesto je stěží pochopitelné, proč byl opačný scénář dosud tak opomíjen. Podepsala se na tom rétorika Donalda Trumpa, který Čínu obviňoval bez důkazů, i čínská dezinformační kampaň šířící nepodložená tvrzení, že virus vznikl jinde než v Číně a dříve než na podzim 2019. Je tu ale ještě jeden faktor: Na počátku pandemie vyšly v odborném tisku dva vlivné texty, z nichž jeden označoval únik z laboratoře rovnou za konspirační teorii, druhý jej „jen“ vylučoval. Iniciátor…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu