Nejvyšší stupeň poplachu
Epidemii nebezpečného viru se již zřejmě nepodaří zastavit, obavy mají lékaři i ekonomové
Vjezdy do vesnic zabarikádované hromadou bláta nebo i starším zaparkovaným traktorem. U checkpointů postávají zdravotníci v ochranném oblečení s elektronickými teploměry, ovšem ne vždy dokonale funkčními, což je alarmující vzhledem k tomu, že chybné měření může uvrhnout člověka do čtrnáctidenní karantény. Záběry a reportáže z Číny ochromené epidemií nebezpečného viru, s desítkami uzavřených měst včetně milionových megalopolí, připomínají námět apokalyptického filmu.
Jeho scénář se přitom zvolna rozšiřuje na celý svět. Kvůli viru, vyvolávajícímu u některých pacientů těžký zápal plic, klesají ceny akcií, aerolinky ruší lety do Číny nebo přinejmenším některých tamních center. Rusko uzavřelo tisíce kilometrů dlouhou pozemní hranici s Čínou, Itálie zakázala veškerou leteckou dopravu do této země, Česko a další státy zastavily vydávání víz čínským občanům. Nemoc, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) minulý týden označila za globální hrozbu nejvyššího stupně, už narušuje světovou ekonomiku a může otřást obecnou vírou, že nebezpečné choroby má lidstvo pod kontrolou.
Šíření epidemie už totiž zřejmě nepůjde zastavit. Počet nakažených se v pátek blížil k deseti tisícům, více než 200 lidí zemřelo. V Číně mohou ale být podle odhadů infikovány další desetitisíce lidí, aniž by o tom úřady věděly. Nemocných přibývá tak rychle, že celkový počet obětí nejspíš brzy překoná bilanci epidemie SARS z počátku století, která si vyžádala téměř 800 životů. A zneklidňující je i to, že o…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu