Ještě nikdy během své sedmileté kariéry soukromého poradce hlavy státu na sebe Martin Nejedlý nestrhl takovou pozornost jako teď svojí prozrazenou cestou do Moskvy. Velkou část veřejné debaty pohltily úvahy, zda tam z pověření prezidenta Miloše Zemana, ale bez mandátu vlády, nedomlouval nějaké strategie pro ruskou účast v největší geopolitické zakázce Česka – rozšíření jaderné elektrárny Dukovany. Obavy, že tomu tak bylo a že dohovory hradního vyslance mohou mít na vývoj významné akce nějaký vliv, se nakonec pokusil rozehnat ministr zahraničí Tomáš Petříček: „Neřekl bych, že tato cesta představuje nějaké bezpečnostní riziko,“ prohlásil v Poslanecké sněmovně.
Chtěl tím říci, že ničím z toho, co Martin Nejedlý za zády ministrů v Moskvě eventuálně dojednal, se kabinet necítí být zavázaný. Pro prezidenta Zemana, který delší dobu usiluje o přidělení Dukovan Rusům a snaží se ovládnout kontrarozvědku BIS, aby mu v tomto cíli nepřekážela, se tím situace mohla zkomplikovat, ale jak vysvítá z jeho dalších kroků, rozhodně to nevedlo k tomu, že by se vzdal.
V epicentru dění
Povolení odjet do Moskvy dostal Nejedlý od ruské vlády před svým odletem předminulý čtvrtek. Vyřizovala mu ho vicepremiérka Taťjana Golikova, která je zodpovědná za zdravotnictví a jako jediná může v době, kdy je kvůli pandemii koronaviru její země uzavřená, návštěvám zvenčí dávat v důležitých případech výjimky. Ani pro Nejedlého nešlo o banální věc: svojí cestou do jednoho z epicenter nákazy riskoval…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu