Celostátní uzavírka v Česku možná pomalu začíná zabírat. Méně, než se čekalo, ale hlavní čísla už se aspoň nezhoršují. A vývoj přináší otázku, jak postupovat dál. Co uvolnit dřív a kdy? A jak zajistit, aby napotřetí koronavirus zůstal pod kontrolou?
Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný slibuje pro couvání z lockdownu nový, předvídatelnější postup. Jeho přípravu zdědil po svém předchůdci Romanu Prymulovi a minulý pátek představil jeho první pracovní verzi.
Plán stojí na dvou nohách. Zaprvé, stát bude každý den počítat a zveřejňovat „rizikové skóre“, složené z hlavních dat o epidemii. Půjde o jeden údaj od jedné do sta, aby bylo jasno, jak špatně na tom jednotlivé kraje jsou. „Každý dostane každý den jedno číslo,“ shrnuje první část nového plánu Blatný. Zadruhé, podle skóre bude stát zapínat nebo vypínat restrikce v různých oblastech, od škol po firmy nebo sportovní akce. Posuny mají probíhat podle předem odsouhlasené tabulky, tak aby každý věděl, co ho v jeho oboru čeká. A to jak při zlepšení, tak při zhoršení situace. „Snahou je naprostá pochopitelnost modelu,“ komentuje změny nový ministr.
Víme, co bude
Podobnou strategii mají i jiné země, známý je třeba příklad Irska nebo Británie. Na Novém Zélandu funguje tato praxe už od začátku pandemie v březnu.
„Každý dostal tabulku, pověsil si ji doma na ledničku a hned pár dnů nato se podle ní jelo,“ vzpomíná Zdeněk Kudrna, původem český ekonom zaměstnaný teď na novozélandském ministerstvu financí. Místní podle…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu