Ženy v EU vydělávají průměrně o čtrnáct procent méně než jejich mužští kolegové. Na každé euro, které vydělá v Evropě muž, jim připadne 86 centů. Nebo ještě jinak: ženy musí pracovat o 51 dní víc, aby si vydělaly to samé co jejich mužští kolegové za rok.
S těmito čísly v rámci pravidelného monitorování platových rozdílů přišla před víkendem Evropská komise, přičemž konstatovala, že rozdíl se během let příliš nemění. V některých zemích je systém tak odolný, že tempo dorovnání platů přesahuje i horizont několika set let.
Důvody rozdílů jsou relativně známé a také se příliš nemění. Ženy pracují ve firmách na nižších pozicích, mívají kratší úvazky, ve státech za bývalou železnou oponou zůstávají dlouho na mateřské, což jim při návratu do práce snižuje možnosti i sebevědomí a říkají si o nižší plat. A tak dále.
Podle místopředsedkyně komise zodpovědné za hodnoty Unie Věry Jourové, která srovnání zaštítila, nynější pandemie nerovnost ještě prohloubila. Ženy častěji vykonávají špatně placené práce, o které teď kvůli uzávěrám ekonomik přicházejí, častěji zůstávají doma s dětmi na distanční výuce a bez výdělku, častěji bývají v první linii.
Komise by s tím ráda něco udělala, a hodlá proto v dohledné době přijít s několika iniciativami tímto směrem, například navrhnout závazná opatření, která by zajistila větší transparentnost v odměňování. Tady ale do Bruselu vzkažme, že jakkoli je to sympatické, méně je někdy více. Platy žen a mužů, které odrážejí i kulturní a…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu