0:00
0:00
Kultura31. 10. 20203 minuty

Mobily pro malý palec

Astronaut

Podzimní covidová karanténa v roce 2060. Babička sedí u kamen, montuje nějakou divnou věc a svůj velký palec používá místo šroubováku. Proč máš, babičko, tak velký palec, ptají se vnoučata. To je dlouhý příběh. Ale všichni se doma nudí, a tak se babička dá do vyprávění.

To bylo tenkrát v říjnu 2020, když přišel na trh iPhone 12. Tehdy jsem byla mladá, chtěla jsem mít na nohou bílé najky a každé dva roky nový mobil od Applu. Kdyby mi to rodiče nekoupili, tak by se mnou nevydrželi. A tehdy jsem si poručila iPhone 12 Pro Max s úhlopříčkou 6,7 palce. Byl to obrovský mobil. A obrovská chyba mého života, říká babička.

↓ INZERCE

Babička si to však stěží může vyčítat. Začátkem 21. století šla prostě velikost mobilů strmě nahoru. Čím větší placka, tím větší borec (borka), říkávalo se. V roce 2010 měl iPhone úhlopříčku 3,5 palce. V roce 2020 nebyly výjimkou mobily s displejem dvakrát větším. Úhlopříčka byla i 6,7 palce, tedy přes 17 centimetrů!

Jenže velké mobily mají také veliké nevýhody. Především tu, že jsou veliké. Nedají se držet v jedné ruce a nedá se s nimi pořádně běhat. Z kapsy od kalhot trčí ven a vyklouznou buď na beton, nebo do louže. „A také zabírají mnohem víc mentálního prostoru. Čím víc se toho dá na mobilu dělat, tím snáz se z něj stane hlavní téma dne,“ psal v těch dávných dobách časopis Wired.

Lidé tehdy trávili se svými velkými mobily hromady času. S obrovskou obrazovkou byla obrovská zábava. A ani si nevšimli, jak jejich tělo trpí. Hlavně ty problémy s palci. Na…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc