Většina debat okolo vládnutí Donalda Trumpa se týká jeho negativního vlivu na americkou i světovou politickou kulturu a na budoucnost americké demokracie. Zároveň je ale současný americký prezident také politikem, který nastupoval do funkce na základě celé řady konkrétních slibů. Jeho stoupenci tak mají možnost ignorovat kulturní debatu spojenou s jeho výkonem funkce a soustředit na „svou“ agendu. A v takovém případě není vůbec vyloučeno, že spatří aktivního prezidenta, který se skutečně snažil splnit mnohé z toho, co slíbil. Dokonce je možné říci, že Trump již nyní zanechal na americké scéně nesmazatelnou stopu – byť to právě v tom nejvýznamnějším bodě jeho vládnutí bylo spíše řízením osudu než vlastní zásluhou.
Růst a pád
Začněme základním tématem, kolem kterého donedávna oscilovala americká politika, tedy ekonomikou. V tomto bodě mohou Trumpovi stoupenci vnímat první tři roky jeho vládnutí, tedy do příchodu koronavirové epidemie, jako úspěch. Ekonomika rostla průměrným tempem 2,5 procenta. Za stejnou dobu vzniklo v Americe 6,5 milionu nových pracovních míst. Nezaměstnanost klesla až na 3,5 procenta. Reálné mzdy rostly. A počet nejchudších Američanů klesal.
Spor se vede o to, nakolik je to Trumpova zásluha. Při pohledu na dlouhodobější grafy je zjevné, že první tři Trumpovy roky jsou téměř totožné s posledními třemi lety vlády jeho předchůdce Baracka Obamy. Během nich rostla ekonomika v podstatě stejným tempem, v Americe vzniklo sedm milionů pracovních míst,…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu