Bystří jako na sluníčku
První česká škola se pustila do slibného experimentu s osvětlením
Na náladu a výkonnost ve školách má vliv řada různých faktorů, z nichž některé, jako třeba přístup učitelů k dětem, se mění celkem pomalu a obtížně. Existují ale i snazší způsoby, kdy na citelnou změnu k lepšímu stačí s nadsázkou řečeno jedna mimořádná dotace a šroubovák. V průkopnickém projektu tuhle možnost už druhým rokem testuje pražské Gymnázium Na Pražačce. A výsledky jsou rozhodně pozoruhodné.
Pod střechou
Životní styl druhu homo sapiens prošel během posledního století mnoha zásadními změnami, jejichž důsledky dohlížíme až se zpožděním. Jednou takovou byl hromadný přesun z exteriéru do uzavřených budov, kde dnešní pozemšťané ve vyspělých zemích tráví stále větší část dne. Kromě nedostatku pohybu to má ještě jednu neblahou souvislost, totiž nízkou intenzitu a nepřirozenou skladbu světla, jemuž jsou obyvatelé dnešních kanceláří, úřadů nebo škol vystaveni.
Lidský organismus je přitom s okolním osvětlením nerozlučně propojen a reaguje na něj. V původním evolučním nastavení barevná skladba denního světla, která se od rána do večera trochu mění, aktivuje různé procesy v lidském těle, a naviguje tak jeho majitele od probuzení do spánku. Chladnější světlo (tedy s více zastoupenou modrou složkou spektra) ráno zesiluje bdělost, aktivitu a koncentraci, naopak teplejší podvečerní světlo vede k relaxaci, jež se po západu slunce spuštěním tvorby spánkových hormonů mění v ospalost.
Při delším pobytu v interiéru se ale tahle souhra slunce a lidského mozku rozlaďuje.…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu