Pomník výstřední gravitaci
Praha získává po letech k automobilovému tunelu Blanka i nepřehlédnutelné dílo Federica Díaze
Zatímco i ve světě zaregistrovali, že v blízkosti ruské ambasády v Praze zmizela socha sovětského maršála Koněva, v dohledu Putinových úředníků v těchto dnech docela tiše vzniká monumentální plastika. Za stadionem fotbalové Sparty ji nejde přehlédnout: na výšku má přes 20 metrů, na šířku devět a také cena je poměrně impozantní – hlavní město za ni a úpravy okolí zaplatilo přes 30 milionů korun.
Příběh vzniku díla Eccentric Gravity od výtvarníka Federica Díaze dokládá nejen to, že Praha dokáže zaplatit realizaci ryze současného uměleckého díla ve veřejném prostoru, které má světové parametry. Ale také že se vyplatí sledovat, co se ve vašem okolí staví, a snažit se ovlivňovat jeho budoucí podobu. Novinka by totiž nikdy nevznikla bez tlaku veřejnosti zdola a je nejlepším příkladem, že se v péči o vzhled společně sdílených prostor konečně začíná blýskat na lepší časy.
Inspirace Zdeňkem Sýkorou
Když pod Letnou rostl tunelový komplex Blanka, gigantická stavba o sobě záhy začala dávat vědět i desítky metrů nad stropem svých betonových tubusů. V pražských ulicích na konci nultých let vyrostlo hned několik výduchů. Tedy obřích komínů, kterými se z Blanky odvětrává vzduch zamořený zplodinami aut. Jeden z nich inženýři naplánovali za zmíněnou Spartu a vyrostl v podobě betonového válce, jenž se stal novou dominantou křižovatky ulic Korunovační a Nad Královskou oborou. Kdyby někdo v této podobě navrhl pětipatrový dům, nikdy by mu to u památkářů neprošlo. Inženýrské…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu