Češi v časech nařízené izolace vyrazili do přírody a dělají dobře. Jak jsme psali loni na podzim, příroda působí na lidskou mysl blahodárně, až se vědcům zdá, že lidský mozek je ustrojen tak, aby uprostřed lesů, řek a hor nacházel úlevu od stresu. Dnes bychom se na jeden aspekt této souhry rádi podívali zevrubněji, už proto, že počátkem jara skýtá obzvlášť dobrou příležitost trochu si zvednout náladu. Takže: až dočtete novinky o stoupající křivce nákazy a o přeplněných nemocnicích, otevřete okno a zaposlouchejte se. Ptáci zpívají pro vaše dobro.
Vyšší a jasný
V oboru akustické ekologie se jejich štěbetání počítá do zlaté trojice nejlíbeznějších zvuků přírody spolu se šuměním větru a zurčením vody. Není to nic až tak překvapivého, každý z nás tenhle účinek nesčetněkrát zažil na vlastní uši a o zpěvu slavíků se skládaly básně odpradávna. Dnešní doba tak nabízí hlavně exaktnější popis situace a také hlubší porozumění souvislostem.
Britští výzkumníci z King’s College například před třemi lety pomocí mobilních aplikací u dobrovolníků zjišťovali, jak se mění duševní rozpoložení obyvatel Londýna v závislosti na prostředí, v němž se pohybují. Přítomnost ptačího zpěvu byla jednou ze sledovaných proměnných a ukázalo se, že chvilka poslechu cvrlikání dokáže výrazně zvednout náladu a efekt vydrží i několik hodin. Obzvlášť harmonizující se ukázal být pro lidi s horším sebeovládáním.
Samozřejmě – i v našich uších platí, že všichni ptáci jsou si rovni, ale někteří jsou si…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu