Má kultura v karanténě
Výtvarné umění má oproti ostatním oborům v současné době nevýhodu ve své nereprodukovatelnosti. Na internetu jsem sice v posledních týdnech viděl možná víc výstav, než kolik bych jich viděl v běžné realitě, jenže udělat si představu o artefaktech jen z fotografií prostě nejde. Ještě že tedy máme umění ve veřejném prostoru. Ten pražský minulý týden obohatila socha Davida Černého
Brouk
. K vidění je před BB Centrem v Praze 4 a má podobu nikoli legendárního „lidového vozu“ Volkswagen, jak by název mohl napovídat, ale vzhledem k ceně dost nelidového Porsche 911, v němž umělec sám jezdí. Auto je napíchnuté na 17 metrů vysoký špendlík a jeho 11 rozřezaných segmentů se hýbe, jako by byli brouk i umění ve smrtelné agonii.
Jan H. Vitvar
Doporučuju stránky Ohyouprettythings.com, kde jsou ke zhlédnutí filmy
Urbanized
(o městech, zdarma do úterý) a
Rams
(o tvůrci krásných předmětů Dieteru Ramsovi, od úterý dál). Dále radím zavzpomínat na Michaela Sorkina, architekta, intelektuála a teoretika z New Yorku, který zemřel na koronavirovou infekci na konci března. V Praze byl v roce 2015 na konferenci reSITE a jeho přednáška je na Vimeo.com. A taky se vyplatí navštívit stránky Campuj.online, kde se toho děje hodně – tak třeba přednáška Architektura, urbanismus a zdraví, v níž nizozemský architekt Cor Wagenaar vypráví o tom, že malé nemocnice jsou…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu