Zmrazit a rozehřát
Ekonomika se zastavuje. Návrat z karantény do práce bude těžší, než se zdálo.
Někdejší představa, že po pár týdnech domácí karantény vyjdou vyléčení i zdraví lidé do ulic a naskočí do starých kolejí, začíná vypadat značně naivně.
„Je to rozhodnutí, které jsme museli udělat, abychom sklárnu zachránili. Absolutně se nám zastavil prodej na všech trzích,“ vysvětlovala minulý týden po telefonu Kateřina Zapletalová, spolumajitelka karlovarských skláren Moser, poté co 163 let stará firma propustila 50 lidí.
To je v Moseru zhruba každý šestý. Řez šel napříč celou firmou, od výroby po kanceláře. Na vině je samozřejmě koronavirus a příprava na nové, hubenější časy.
Příběh z Varů – a z Karolinky na Vsetínsku, kde Moser svůj malý brusičský provoz s osmi lidmi rovnou celý zavírá – ukazuje, že ekonomické dopady pandemie začínají být čím dál naléhavější téma. Už nejde jen o poloprázdná letiště, nucené odstávky v továrnách nebo zavřené hospody a hranice. Lidé přestávají nakupovat, firmy místo dříve plánovaných investic vymýšlejí zeštíhlovací plány nebo rovnou krachují. Vztahy mezi dodavateli se rozpadají, doba rekordně nízké nezaměstnanosti a vysokého růstu mezd zřejmě končí. Vlády a centrální banky narychlo vymýšlejí záchranné operace, při nichž létají vzduchem dříve nepředstavitelné sumy.
To, jak zaberou, bude po odeznění infekce otázka roku.
Záruky všem
Co lidé sledovali poslední čtvrtrok v novinových zprávách, to Moser sledoval v odbytu. Už před Vánoci začal kolabovat čínský trh, a jak se koronavirus šířil dál, přibývalo i vypovězených…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu