0:00
0:00
8. 3. 20205 minut

Číňané baští netopýry

Jak populistická pravice zneužívá koronavirus

Zdravotničtí experti se snaží zmapovat dopady koronaviru na lidské zdraví. Ekonomové odhadují jeho ekonomické důsledky. Předvídat jeho širší vliv na politiku je ale zřejmě vůbec nejobtížnější.

Historik William McNeill se kdysi pokoušel pochopit, proč domorodci na západní polokouli tak rychle přijali zvyky a náboženství Evropanů. Měl za to, že ústřední roli hrály právě viry. Když domorodí obyvatelé viděli, jak choroby jako neštovice řádí v jejich řadách, ale cizincům se vyhýbají, došli k názoru, že Evropané disponují kulturou a náboženstvím, které by měli přijmout i oni sami.

↓ INZERCE

Tajné laboratoře

Není vyloučeno, že se koronavirus podaří rychle zvládnout a vše poběží dál jako dříve. Pokud ale ne, epidemie může urychlit zásadní politickou změnu.

Populistická pravice se téměř všude snaží spojit nákazu s otevřenými hranicemi a migranty. Nemoc však ve skutečnosti v mezinárodním měřítku rozšířili cestovatelé a turisté, chudí žadatelé o azyl se totiž na luxusních výletních lodích ocitají jenom zřídka. To nicméně politikům nebrání ve snaze krizi zneužít. Italský štváč Matteo Salvini burcoval proti vládě kvůli tomu, že i nadále pouští do země přistěhovalce z Afriky, přestože právě na tomto kontinentě mnoho případů nákazy není. K přísnějším hraničním kontrolám vyzvaly ultrapravicové strany ve Francii, Německu a Španělsku.

Ve Spojených státech míří útoky především proti Číně. Moderátor televize Fox News divákům vysvětlil, že svět se potýká s epidemií, protože čínská…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc