Útoky proti elitám jsou dnes módním politickým postojem pravice i levice a letošní světové ekonomické fórum v Davosu vyvolalo ještě silnější výpady než obvykle. Na jedné straně pomlouvají prezident Trump a Fox News celý establishment, který prý ztratil kontakt s realitou a všechno jenom brzdí. Na straně druhé odsuzují levičáci milionáře a bilionáře, kteří, jak poznamenal jeden z nich, „zničili moderní svět“.
Oba názory stojí na pesimistickém pohledu na moderní svět, vnímaný jako nefunkční světový řád, jehož výsledkem jsou stagnující příjmy, rostoucí nerovnost a degradace životního prostředí. Je však takový popis skutečně pravdivý? Jsme na tom tak špatně, že je čas oprášit gilotiny?
Proč jenom oni
V nejjednodušším a nejdůležitějším bodě, příjmech, jsme vlastně svědky neuvěřitelného úspěchu. Od roku 1990 unikla více než miliarda lidí extrémní chudobě a podíl světové populace žijící v tak skličujících podmínkách se snížil ze 36 na deset procent. To je nejméně za celou dobu, kdy se údaj měří, a slovy prezidenta Světové banky Jima Yonga Kima se jedná „o jeden z největších úspěchů naší éry“. Nerovnost se v globální perspektivě snížila podobně dramaticky.
K tomu všemu došlo především proto, že země, od Číny po Etiopii, zahájily protržní politiku a Západ jim pomohl přístupem na trhy, humanitární pomocí a odpouštěním dluhů. Jinými slovy, právě kroky podporovanými již zmíněnými elitami.
Když se podíváte na jakýkoli údaj z globální perspektivy, čísla jsou ohromující…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu