Člověk by si myslel, že na Harvardově univerzitě mají na práci důležitější věci než provádět výzkum náročnosti čarodějnických kouzel. Nedávno publikovaná studie na toto téma ale zaujme nejen milovníky Harryho Pottera. Odhaluje zajímavé principy v pozadí lidské fantazie, a navíc se docela efektně trefuje do momentálního trendu. Magie, čáry a kouzla jsou dnes v psychologii v kurzu.
Fyzika v Bradavicích
Asistující profesor Tomer Ullman se svými spolupracovníky na Harvardu provedl sérii tří experimentů s několika stovkami dobrovolníků různého věku, pohlaví a kulturního zázemí. Účastníci si měli na chvíli představit, že se ocitli ve světě, kde se kouzlí, a následně zhodnotit předložená kouzla podle jejich předpokládané náročnosti pro adepty čarodějnického řemesla.
První várka otázek se týkala čarování s žábou, výzkumníci se ptali například na to, jak obtížné je žábu nechat zmizet, teleportovat ji na jiné místo nebo změnit její barvu. V dalším experimentu pak byla předmětem stejných čarovných procedur kráva a vzdálenosti (například pro teleportaci) se prodloužily.
Celý tenhle výzkum působí, přiznejme si to, lehce bizarně, jeho autor ovšem sledoval vědecky relevantní otázku – jakými principy se vlastně řídí lidská fantazie v oblasti nadpřirozeného. A výsledky se ukázaly být překvapivě jednoznačné. Drtivá většina účastníků hodnotila náročnost kouzel stejným způsobem a nehrála přitom žádnou roli jejich záliba ve fantasy umění, kterou vědci zjišťovali paralelním…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu