Fráze „quid pro quo“ se obvykle překládá jako „něco za něco“. V případě kontaktů mezi prezidentem Trumpem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským se zdá, že oním „quo“ bylo veřejné vyhlášení závazku vyšetřovat Joea Bidena a průběh voleb 2016. Deník The New York Times oznámil, že k veřejnému prohlášení mělo dojít v mém programu na televizní stanici CNN. Myslím tedy, že dlužím čtenářům vysvětlení, jak průběhu událostí rozumím já.
Bez soustředění
O Zelenského vystoupení v našem pořadu jsem měl spolu se svým týmem zájem od jeho dubnového zvolení prezidentem. Jedná se o fascinující politickou postavu, naprostého outsidera, který rychle vystoupal k moci. Ukrajinu jsem navštívil několikrát a jejího předchozího prezidenta jsem zpovídal třikrát, měl jsem tedy o zemi dobrou představu i dobré kontakty v ní.
Začali jsme proto navazovat styky s novou ukrajinskou administrativou a proces byl celou dobu věcný a srdečný. Hlavám států často přijde vhod, když mohou poskytnout rozhovor v době každoročního zasedání OSN v září v New Yorku, a o to jsme také usilovali.
Zhruba týden před začátkem hlavního shromáždění se v Kyjevě konala jiná významná konference, také každoroční záležitost, na níž se scházejí ukrajinské elity se západními politiky, diplomaty, intelektuály a novináři. Protože jsem měl plánovánu účast, zeptal jsem se, zda bych se nemohl se Zelenským setkat, aby si na mě zvykl a abychom dohodli plánovaný rozhovor. Jeho kancelář ochotně souhlasila.
[pull-quote…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu