Zabijáci z překližky
Kde leží rozbušky válek v čase levných dronů, kyberútoků a umělé inteligence?
Houf dronů nad ránem zaútočil na ropné pole a největší továrnu na zpracování ropy na světě. Moderní protiletecká obrana selhala, zoufalí strážci rafinerie zkoušeli útočící bezpilotní letadla sestřelit samopaly. Neúspěšně. Osmnáct dronů a sedm raket – jak později uvede saúdskoarabský ministr obrany – přesně mířilo do obřích nádrží s ropou a dalších zařízení. Do nebe šlehaly plameny, největší světový vývozce ropy musel omezit produkci na polovinu a ceny ropy druhý den stouply o dvacet procent. Řada zemí i většina odborníků později za agresora označila Írán.
Co vypadá jako scénář z akčního sci-fi trháku, se v polovině září v Saúdské Arábii stalo skutečností. Útok nepřekvapil jen saúdskoarabskou leteckou obranu, jejíž vybudování přišlo na miliardy dolarů, zaskočil i světovou veřejnost. V sázce přitom bylo hodně: hrozilo, že Saúdští Arabové či Američané na oplátku zaútočí na Írán a spirála násilí nakonec zažehne velkou blízkovýchodní válku.
Prozatím převážila zdrženlivost, jenže svět se mění. Po střelném prachu a jaderné bombě dnes povahu konfliktů začínají měnit drony, umělá inteligence nebo kyberútoky. Kde tedy hledat nebezpečné rozbušky světa plného nových převratných technologií?
Džihád s dronem
V neklidu na Blízkém východě hrají drony čím dál podstatnější roli. V Jemenu, Afghánistánu či Somálsku Američané z velkých bezpilotních strojů vybavených špičkovou elektronikou, optickými i infračervenými senzory a dálkově naváděnými střelami zabíjejí teroristy (a…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu