Americký expert v oboru inovací Alec Ross působil jako poradce Hillary Clinton, což mu prý umožnilo intenzivně nahlédnout, jaké síly utvářejí svět. Jeho kniha Obory budoucnosti vskutku přináší informovaný i čtivý, ale zároveň nepřekvapivý pohled na ekonomickou budoucnost spojenou s vývojem technologií. A přestože se nedívá jen optikou vítězů, jsou jeho závěry někdy příliš optimistické a proklamativní.
Zatímco digitalizací nesená globalizace podle autora pomohla obrovskému množství lidí na trzích s levnou pracovní silou, příští vlna na příslušníky středních tříd dolehne. Přesto soudí, že většina platforem digitální ekonomiky přispívá k finančnímu posilování skupin s nízkými a středními příjmy. Podobně míní, že náš postoj k datům je stejně důležitý, jako byl ve věku zemědělství postoj k půdě a později postoj k průmyslu. Píše o nadnárodních firmách, které nikam nepatří, uvědomuje si zneužívání soukromých údajů. Budoucí problémy ale velkoryse přechází a stejně tak nejeví zájem o ekologii a pochvalně píše třeba o automatických drtičkách medúz. Široce se naopak věnuje právě robotice, v níž na tom očekávatelně budou nejlépe státy, které vyvíjejí a vyrábějí roboty na export; kde mají výrobci centrály a kde je kvalifikovaná pracovní síla. Tedy Jižní Korea, Japonsko nebo Německo.
![](https://i.respekt.cz/data.eu.cntmbr.com/respekt-prod/respekt-prod/4a4d220f-e9d8-4c00-871f-f605c2017a8a.jpeg?width=1920&height=600&fit=crop&gravity=0.5x0.5)
![](https://i.respekt.cz/data.eu.cntmbr.com/respekt-prod/respekt-prod/346d208b-db3f-4735-8aae-a35cff633dcb.jpeg?width=3840&height=651&fit=crop&gravity=0.5x0.5)
Roboti se podle něj stanou také nezbytnými domácími pomocníky. Autor dává slovo i skeptikům, kteří tvrdí, nám umožní „nenaslouchat starším lidem“. Ale sám o nich píše s nadšením. Rozebírá…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu