Počítač v roli personalisty
Dají se povahové vlastnosti člověka vyčíst z jeho hlasu? Umělá inteligence to dokáže – ne však neomylně.
Jsme svědky na první pohled nezávazného rozhovoru. Počítač specializovaný na rozbor hlasu od společnosti Precire z německých Cách zpovídá žadatele o práci sedícího před ním. V experimentální místnosti pokládá uchazeči otázky typu „Jak jste strávil vaši poslední dovolenou?“ nebo „Jak u vás probíhá typický víkend?“. Potřebuje totiž 15 minut hlasového materiálu, aby zjistil, jaký je dotyčný charakterový typ. Je spíše tvrdohlavý, či přístupný změnám? Snese kritiku? Je týmový hráč, nebo individualista? Klasický přijímací pohovor je příliš krátký a povrchní, a často se zvrhává v pouhou exhibici uchazeče, z níž jeho potenciální budoucí šéfové vyčtou jen málo.
Precire se chce podívat hlouběji pod povrch a odhalit lidské vlastnosti přímo na základě analýzy hlasu. Poté co s využitím strojového učení srovná získaná data se záznamy od pěti tisíc pokusných osob, vyplivne závěr: Dotyčný má vysokou potřebu samostatnosti, je extrémně zvědavý, klade méně důrazu na status a dominanci a rád vyhledává riziko.
Blíží se tedy doba, kdy personalistu při přijímacím pohovoru nahradí počítač? A k čemu ještě lze strojovou analýzu hlasu využít?
Ženy lžou jinak než muži
Základem technologie, kterou Precire využívá, je databáze 5500 lidí a jejich povahových vlastností. U každého obsahuje celkem 43 psychologických znaků. Zároveň její autoři pořídili patnáctiminutový vzorek hlasu daného člověka, v němž analyzovali například „výplňová“ slova, hlasitost nebo melodii řeči. Na těchto vzorcích…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu