Ruští hackeři opět napadli informační systém ministerstva zahraničí. Útok byl tentokrát podle informací Respektu veden proti diplomatům působícím při Severoatlantické alianci v Bruselu, oproti minulosti ho čeští specialisté na kyberbezpečnost dokázali odhalit rychle. Tím to ale zatím končí. Počítačová síť diplomacie je už předchozími hackerskými útoky významně poškozena a její oprava se z nepochopitelných důvodů vleče. Pro Česko to představuje zásadní bezpečnostní riziko.
Bereme vše
Ministerstvo zahraničí uvolňuje o hackerských útocích dlouhodobě jen velmi kusé informace. Když v roce 2017 úřad poprvé veřejně přiznal, že byl napaden, tehdejší šéf diplomacie Lubomír Zaorálek uvedl, že útok trval jen několik měsíců. Až později vyšlo najevo, že ve skutečnosti se hackeři do sítě ministerstva zahraničí vlomili v roce 2016 a nikdy nezmizeli. A že zcizili více, než se tušilo.
Podařilo se jim ukořistit obrovský balík e-mailů českých diplomatů, v nichž mohly být informace umožňující kompromitaci některých zaměstnanců ministerstva či jejich vydírání i zprávy o strategii českého státu při jednáních Evropské unie a Severoatlantické aliance. Diplomaté v ukradených e-mailech také údajně zmiňovali, které české firmy mají v dotyčných zemích zájem o konkrétní zakázky či kdo z místních a proč je na ambasádách kontaktuje s různými iniciativami. Tedy informace, které mohou být využity obchodní konkurencí, v průmyslové špionáži nebo i k politickým protitahům.
O útocích z…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu