Podřízni kuře, vyděsíš opici
Vztahy s Čínou už definitivně nelze považovat jenom za obchodní příležitost
První den loňského prosince byla v Kanadě zatčena paní Meng Wan-čou, finanční ředitelka čínské firmy Huawei. K zatčení došlo na základě žádosti Washingtonu, Spojené státy vysoce postavenou manažerku klíčové firmy podezírají z obcházení sankcí proti Íránu.
Odveta na sebe nenechala dlouho čekat. Huawei je sice nominálně soukromá firma, je ale nepředstavitelné, aby tak významná čínská telekomunikační společnost fungovala bez dozoru čínské vlády a komunistické strany. Desátého prosince tak byli v Číně zatčeni dva kanadští občané, Michael Kovrig a Michael Spavor, bývalý diplomat a podnikatel. Oba muži jsou obviněni ze špionáže a ve vazbě se s nimi zacházelo podle čínských zvyklostí: byli dlouze vyslýcháni, dlouho se nacházeli v izolaci a bez kontaktu s kanadským zastupitelstvím i s rodinami.
Číňané tlak v následujících dnech stupňovali, v jednu chvíli bylo v Číně zadržováno třináct kanadských občanů, většina z nich však byla propuštěna. Paní Meng byla mezitím v Kanadě po slyšení za přítomnosti svých právníků propuštěna na kauci a nyní se nachází pod stálým dozorem kanadských úřadů. Před soudem se má objevit znovu 6. února, Spojené státy musí o její vydání oficiálně požádat do konce ledna.
Změna
Hra je tedy rozehrána, Kanada se zdá být chycená v křížové palbě mezi Spojenými státy a Čínou. Útočit na Ottawu je v tuto chvíli pro Peking jednodušší než jít do přímého střetu s USA. Bývalý kanadský velvyslanec v Číně postup Pekingu v týdeníku The Economist popsal jako…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu