Jeden vojenský nákup za druhým
Poprvé budeme vyzbrojovat armádu podle platných strategických plánů
Je dost možné, že poprvé v české historii bude ministerstvo obrany vyzbrojovat naše vojáky téměř podle schválených strategických a akvizičních plánů. Vláda během posledních třiceti dnů na několika jednáních schválila armádou plánované konkrétní nákupy za osmdesát miliard korun. To tady za posledních dvacet let nebylo – většinou se plány na nákup výzbroje a verbování vojáků měnily bez ohledu na platnou vojenskou strategii.
Tak byly třeba mimo plán a závazky vůči NATO pořízeny v roce 2003 stíhačky Gripen, o pět let později obrněnce Pandur, o další dva roky později letouny CASA. A třeba v letech 2013–2015 zase odsunuty strategií požadované nákupy protileteckých děl, radarů nebo vrtulníků. „Tentokrát bychom mohli jít podle plánu k modernizaci armády a k naplnění slibu pro NATO na zásadní zvýšení výdajů na obranu,“ říká ministr obrany Lubomír Metnar.
Díky za odpovědnost
Tento týden schválila vláda nákup čtyř podzvukových stíhaček L-39NG tuzemské provenience za více než miliardu korun. Jejich pořízení je součástí už před Vánocemi schváleného projektu na výcvik českých pilotů do roku 2025, celkem za tři a půl miliardy korun.
V tu samou dobu rozhodl s požehnáním vlády ministr Metnar o nákupu radarů MADR od izraelské vlády. Zrušil dva roky staré výběrové řízení, v němž byl vybrán ten samý radar, protože soutěž prošetřuje vojenská policie, a rozhodl, že armáda radary nakoupí bez soutěže. To je podle poslance výboru pro obranu Jana Lipavského (Piráti) celkem nebývalý…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu