0:00
0:00
Rozhovor5. 5. 201914 minut

Ve tmě hodnost nepoznáte

S náčelníkem generálního štábu Alešem Opatou o službě vlasti, nových hrozbách a o tom, co už nikdy neuvidí

,
foto: Milan Jaroš
Aleš Opata
Autor: Milan Jaroš

Před časem jste dal slib, že vrazi českých vojáků z mise NATO v Afghánistánu v srpnu minulého roku – Martina Marcina, Kamila Beneše a Patrika Štěpánka – budou potrestáni. Proč jste považoval za důležité to říct a udělat?

Je klíčové nevytrhovat věc z kontextu. Já jsem nikdy neřekl, že vrazi budou potrestáni, já jsem řekl, že nikdo nebude beztrestně zabíjet české vojáky, to je podstatný rozdíl. To znamená, že každý incident, který se v operacích stane, se zevrubně analyzuje a přijímají se opatření, aby v budoucnosti byly minimalizovány následky. A to, co jsem řekl, patří ke standardním postupům každé armády.

↓ INZERCE

Dříve jsem podobné věty od vašich předchůdců neslýchal. Znamená to, že dříve armáda nepostupovala vůči vrahům vojáků jako nyní?

Od roku 2002, odkdy jsme v Afghánistánu, takhle nereagujeme poprvé. A k mému vystoupení: Afghánistán je komplikovaná země, nacházíme se v komplikované době. Proto vojáci v těch nejtěžších chvílích musí mít podporu velení armády. A také musí cítit podporu veřejnosti. Toho se jim dostalo a hodně jim to pomohlo. To považuji za důležité.

Když se podíváte zpět, byla vyhlášená mise úspěšná? Do médií se dostaly informace, že mělo dojít k zabití jednoho z útočníků, další měl být zajat.

Nebudu mluvit o úspěšnosti mise, jsou prostě věci, které z hlediska operační bezpečnosti nebudu rozebírat. Opatření, která bylo třeba udělat, jsme udělali, a doufejme, že to, co se stalo, se nebude v budoucnu opakovat.

Máme dál zůstávat v Afghánistánu?

To je nutné vnímat v širším kontextu. Pochopitelně jde o jednu z operací NATO, kdy my jsme jeho členskou zemí a působíme tam společně s ostatními partnery.  Co se týče samotného vývoje konfliktu, řeknu vám svoji zkušenost, jak se na to dívám já. Podívejte se někam, kde je to k nám blíž – na vývoj v Bosně a jejím hlavním městě Sarajevu. Vypadá to tam dnes jinak než v době ukončení války v roce 1996. Vypadá to tam lépe. Vím, o čem mluvím, za války jsem tam byl. Stejně tak jsem byl dříve v Afghánistánu a můžu srovnávat se současnou situací a i tam vidím obrovský pokrok. V rozvoji infrastruktury, vzdělávání lidí. Pro prosperitu je důležitá bezpečnost a my jsme se posunuli do fáze, kdy se velmi intenzivně pracuje na mírových jednáních mezi oběma znesvářenými stranami. Každopádně je naivní si myslet, že se dohodnou během čtrnácti dnů, protože i v Tálibánu jsou různé frakce, některé agresivnější, jiné méně. Nebude to jednoduché, pragmatický základ k tomu, aby se to podařilo, však vidím.

Proč je tam ale potřeba být stále vojensky?

Často slýcháváme, že v Afghánistánu se bojuje patnáct let a nikdo zatím nic nevyřešil. My jsme vyřešili to, že dnešní Afghánistán není základnou výcviku mezinárodních teroristů a dalších extremistických skupin. Vyřešili jsme to, že Afghánistán je bezpečnější, než býval. Málokdo přemýšlí o tom, co se stane v případě, kdy odtamtud koaliční jednotky odejdou, za jak dlouho dojde k vnitřní implozi toho státu, protože Afghánistán má s něčím podobným letité zkušenosti, mám na mysli s vnitřním rozvratem společnosti; jsou tam zbraně, letadla, spousta munice. Tím pádem naše vojenské doporučení je podporovat Afghánistán v oblasti výcviku, spolupráce a dalších věcí, protože je to cesta, která té zemi zaručeně pomůže.

Kritici namítají, že posuny k lepšímu jsou malé. A že to tudíž za vojenskou přítomnost nestojí.

Myslím, že máme celkem explicitní zkušenost z Iráku – velice rychle ukončené operace a rychle stažené jednotky ze země. Následoval pak vznik Islámského státu a téměř destrukce dvou států, Iráku a Sýrie, takže jsme se tam potom museli vrátit s pomocí. V Afghánistánu to funguje velice podobně, co se týče mezinárodní pomoci a pomoci NATO. A to, že jsme se do Iráku museli vrátit, je jen důkazem toho, že taková situace může nastat i v Afghánistánu. To je třeba si uvědomit.

Jste právě rok ve funkci. Co jste musel bezodkladně řešit, když jste nastoupil do úřadu, aby se vám usínalo lépe? A jak se díváte na další rozvoj armády pod vaším velením?

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc