0:00
0:00
5. 5. 20192 minuty

Řekni, koho volíš

Stejně jako se Češi učili „dělat“ demokracii, „učili se“ i dělat kapitalismus. Ostatně obě disciplíny se prolínají a nedají se od sebe oddělit. Například na trhu služeb a zboží jsme si vštěpovali, že jsou si všichni rovni a obchodníci nemají, nebo dokonce nesmějí činit mezi svými zákazníky rozdíl.

Teď ovšem zazněl důležitý hlas, který připouští možnost třídit zákazníky na vhodné a nevhodné. „Podnikatel nemusí být politicky neutrální a při výkonu podnikatelské činnosti by nemělo být vyloučeno projevovat svoje politické názory, pokud tak samozřejmě bude činěno korektním způsobem,“ píše se v odůvodnění Ústavního soudu k jednomu z nejzajímavějších sporů poslední doby.

Jde o případ ostravského majitele hotelu, který odmítá ubytovat občany Ruské federace s výjimkou těch, kteří mu podepíší deklaraci, že nesouhlasí s anexí Krymu. Soudci doplnili, že „nekorektní“ diskriminace je založená na rase, pohlaví nebo národnosti. Rozdělovat zákazníky podle státní příslušnosti se smí.

↓ INZERCE

Znamená to, že neubytovat lidi židovského vyznání není „korektní“, odmítnout je jako občany Izraele, například kvůli okupování palestinských území, se ale smí?

Zjišťovat u zákazníků názor na politiku v jejich domovském státě ostatně znamená dost komplikací nejen pro Izraelce nebo Rusy, ale pro každého. Dovedeno do důsledku se může stát, že ráno v pekárně budeme muset výměnou za rohlíky podepsat, že nevolíme Babiše, v mlékárně se zase distancovat od ODS a v krámě s novinami od sociální demokracie.…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc