Krásná nová harmonie
Nastupující japonský císař dokončuje cestu svého úřadu i celé země z nebes na pozemskou půdu
Každý císař má mít své slovo, které bude zastřešovat jeho éru. Vybrat ho samozřejmě není nic lehkého. Japonská vláda kvůli tomu letos na 1. dubna v 9.30 utajeně svolala poradu, na niž pozvala devět autorit z různých oborů. Nechyběl spisovatel, šéfové televizní stanice i vydavatelské unie, nositel Nobelovy ceny za medicínu ani prezident univerzity. Měli sdělit svůj názor na šest japonských znaků, které pro éru v květnu nastupujícího císaře Naruhita předvybrala vláda. Svůj názor doplnili i prezidenti a viceprezidenti obou komor parlamentu a ve zvláštním sezení kabinetu v 11 hodin téhož dne mohlo padnout rozhodnutí. Začíná věk „reiwa“.
Výraz vychází z verše z 8. století, a aby při překladu do angličtiny nedošlo k překroucení významu, tak ministerstvo zahraničí nabídlo i anglickou interpretaci – „krásná harmonie“. Do tisku se později dostala další slova z finálního předvýběru, vláda v Tokiu však nesdělila, jak by se nezvolené znaky měly správně vyslovovat a jaký by byl přesně jejich význam. Nositel „krásné harmonie“ císař Naruhito každopádně první májový den usedl na trůn. Je to druhá změna na císařském trůnu za posledních devadesát let.
Raději mlčet
Výběr vhodného slova pro nadcházející vládu byl jen jednou z mnoha ceremonií, které změně na trůnu předcházely. Japonská dynastie má 2700 let staré kořeny a svůj původ odvozuje od sluneční bohyně Amaterasu. „Kdyby monarchie neexistovaly, tak by je dnes nikdo nevymýšlel,“ komentoval tyto rituály moci týdeník The…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu