Blíží se čas maturit a my jsme si pro vás připravili jednoduchou matematickou otázku. Pokud vedle sebe postavíte vaši maličkost a zbytek vesmíru, máte pocit, že:
a) jde o dvě odlišné věci;
b) jde o věc jedinou, tedy vzájemně propojené části jakéhosi celku.
Jak asi tušíte, definitivní odpověď neznáme, ostatně lidstvo ji hledá odpradávna. Od letošního dubna, kdy v časopise Psychology of Religion and Spirituality vyšly výsledky jedné pozoruhodné německé studie, ovšem víme s jistotou něco jiného. Totiž: ti, kteří kroužkují b), žijí obvykle spokojenější život.
Spirituální a fyzické
Kvalita označovaná v anglické literatuře jako „oneness“, se dá do češtiny nejlépe přeložit jako jednota či jednotnost, což může starším generacím vyvolávat vzpomínky na pionýrské kroje. V principu jde ovšem o přesvědčení, pocit, nebo (pokud má člověk mystické vlohy, případně kvalitní LSD) dokonce přímý prožitek toho, že celá naše bytost je nějak zákonitě a nevyhnutelně propojena se vším, co ji obklopuje. Není tak podstatné, zda tomu říkáme příroda, vesmír, Bůh či třeba bytí jako takové.
Princip jednoty veškerenstva se objevuje už v prastarých duchovních textech a francouzský spisovatel Romain Rolland jej jako první ve svém slavném dopise Sigmundu Freudovi v roce 1927 označil za základní zdroj, ze kterého podle něj vyrůstají všechna náboženství.
Akademická psychologie ovšem tenhle pocit začala zkoumat relativně nedávno. Až v roce 2014 vznikl standardizovaný dotazník, podle nějž…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu