Další malé vzedmutí
„Otrocké zákony“ vyvolaly v Maďarsku protivládní protesty
Maďarský premiér Viktor Orbán je všeobecně považován za veleschopného politického počtáře, s rychle navrženou a parlamentem překotně protlačenou novelou pracovního zákoníku ovšem evidentně narazil. Novinka z půli prosince, podle níž zaměstnavatel může po svých zaměstnancích žádat ročně 400 hodin přesčasů (místo současných 250) a peníze za tyto hodiny navíc vyplatit až za tři roky (namísto nynějšího roku jednoho), získala obratem přezdívku „otrocký zákon“ a dostala do ulic doposud velmi krotké maďarské odbory. Odborářská revolta rychle přitáhla další nespokojence a změnila se v protest proti vládě Orbánovy strany Fidesz. Těsně před Vánoci hlasitě demonstrovaly proti Orbánovi tisíce lidí v Budapešti i menších maďarských městech.
Od té doby – jako zatím ostatně vždy – protestní elán ochladl. Předvánoční maďarské demonstrace nebyly největší ani nejvytrvalejší v postkomunistické historii země, přinesly ale několik novinek, nad nimiž se vládní Fidesz v čele s premiérem Orbánem bude muset zamyslet.
Nečekali jsme
Když se přes pracovní týden nedemonstrovalo, stál uprostřed Kossuthova náměstí, před ohromnou a honosnou budovou parlamentu, jeden malý stan, vyhřívaný naftovým generátorem a obydlený zhruba patnáctkou vytrvalých protestujících, převážně mladých lidí. S nadsázkou říkají, že udržují plamínek protestů mezi víkendy, kdy se…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu