Na zelené vlně
Proč se Zelení stávají druhou nejsilnější politickou stranou Německa
Němečtí Zelení vyrostli v roli politických outsiderů. Příznivci v nich v osmdesátých letech viděli alternativu k zavedenému stranickému systému, odpůrci je považovali za partu nerealistických chaotů. Během jedné generace je vše jinak. Pohled Zelených na životní prostředí, energetiku, práva etnických a sexuálních menšin a další donedávna okrajová témata se v Německu stal mainstreamem. A nyní i Zelení zažívají proměnu z politické strany s vyhraněnou a poměrně úzkou voličskou základnou ve stranu s ambicí stát se druhou silou německé politiky.
V říjnových bavorských zemských volbách Zelení získali 17,5 procenta, silnější byla jen CSU, a druzí skončili s 18 procenty hlasů též v následných zemských volbách v Hesensku. Aktuální celostátní průzkumy Zeleným přisuzují 23 procent, jen o tři procentní body méně než křesťanským demokratům (CDU) Angely Merkel a o devět více než sociální demokracii (SPD).
![](https://i.respekt.cz/data.eu.cntmbr.com/respekt-prod/respekt-prod/4a4d220f-e9d8-4c00-871f-f605c2017a8a.jpeg?width=1920&height=600&fit=crop&gravity=0.5x0.5)
![](https://i.respekt.cz/data.eu.cntmbr.com/respekt-prod/respekt-prod/346d208b-db3f-4735-8aae-a35cff633dcb.jpeg?width=3840&height=651&fit=crop&gravity=0.5x0.5)
Vzestup Zelených je důsledkem toho, že se politika už neštěpí primárně na otázkách spravedlnosti a přerozdělování, které tradičně rozdělovaly levici a pravici. Stále významnější roli hraje konflikt mezi hodnotami konzervativními, nacionalistickými na jedné a hodnotami liberálními, kosmopolitními na druhé straně politického spektra. SPD, CDU/CSU i Levice jsou v tomto ohledu – například v přístupu k migraci – vnitřně rozdělené. Jednoznačné, vyhraněné postoje zastávají jen Alternativa pro Německo (AfD) a Zelení, přičemž preference obou těchto soupeřů poslední dva roky rostou. AfD sází…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu