Čas odejít?
Až Angela Merkel odstoupí, tak už mezi Němci a skutečností nebude nikdo stát. Nejsou na to dobře připraveni.
Německo nezažívá dobré léto. Z dlouhého koaličního jednání na jaře vzešla vláda velké koalice, kterou voliči nechtějí. Vláda působí bez nápadu, koncem června se skoro rozpadla při hádkách o ochraně německé hranice a jen pětina Němců je spokojena s její prací. Citelně se v posledních týdnech změnil tón veřejné debaty o migraci. Vyhrocený slovník, který začali užívat zvláště předáci konzervativní bavorské CSU, označil šéf Spolkového ústavního soudu minulý týden za „nepřijatelný“. V potížích není jen politika, ale také tradiční zdroje německé pýchy: automobilky systematicky podváděly a fotbalová reprezentace si z mistrovství světa odvezla historickou porážkou. Ačkoli tedy v mezinárodním srovnání a měřeno blahobytem zůstává Německo nebývale úspěšné, tak v tamní společnosti přibývá pocit krize. Rozhodli jsme se proto přeložit esej Bernda Ulricha, zástupce šéfredaktora ve špičkovém liberálním týdeníku Die Zeit, který analyzuje krizi německé politiky a slábnoucí moc Angely Merkel.
TOMÁŠ LINDNER
Představme si, jak se nám po ní bude stýskat. Po této silné ženě, jedinečné političce a velké kancléřce. Protože její éra spěje ke konci, nejpozději až se za zhruba dva roky na sjezdu CDU vzdá další kandidatury. Možná ale mnohem dříve.
Když je politik v potížích, stává se terčem výsměchu a za problémy si údajně může sám. Tak alespoň současnou situaci Angely Merkel vnímá…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu