„Je to obtížně pochopitelné pro běžného člověka,“ prohlásil minulý týden v Českém rozhlase šéf České inspekce životního prostředí Erik Geuss. Měl na mysli šokující případ odhalených jatek, v nichž vietnamsko-česká parta zabíjela a téměř bezezbytku zpracovávala tygry. Tygry chované v klecích nuzných zvěřinců Ludvíka Berouska.
Jde o odpudivý byznys a policie s inspekcí by měly použít všechny možnosti k jeho zastavení. Nebude to snadné. Na šelmách, které se i v zajetí snadno množí, je možné po zabití a zpracování na kůži, kosti, pohlavní orgány, drápy, zuby, obočí či usušený vývar z masa vydělat na východoasijském trhu ovládaném pověrami spoustu peněz. Zisky z jednoho zvířete jdou podle celní správy do milionů korun.
O případu minulý týden referovala zdejší média a pohoršení, které jejich informace vyvolaly, je očividné a jistě zasloužené. Geussem zmíněná „nepochopitelnost“ má ovšem jeden užitečný rozměr.
Není to tak dávno, co médii proběhla jiná zpráva. Skupina aktivistů pronikla do jedné z místních slepičáren a natočila klece, v nichž živoří tisíce slepic v přítmí na drátech na prostoru o velikosti krabice od bot. V jiných případech se snaží odpůrci velkochovů problematizovat zacházení s prasaty, která prožijí krátký život na několika metrech čtverečních betonu, aby byla také bezezbytku zpracována.
Chování aktivistů přitom bývá často nazíráno s podezřením nebo rovnou odporem. Jsou vnímáni jako radikálové, kteří se snaží jiným vnutit extrémní pohled na životní styl…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu