Komunisté nasedají na vlak
Jednání o vládě komplikuje KSČM odporem k vojenským misím
Květnová schůze širšího vedení KSČM trvala podle zkušených účastníků poměrně krátce, od devíti do dvou, ale emoce během ní vystoupaly výš než obvykle. „Vzrušení je logické,“ říká k tomu partajní europoslanec Jaromír Kohlíček. „Jde přece o naši budoucnost.“ Schůze měla vyřešit podporu komunistů vznikajícímu kabinetu Andreje Babiše a ČSSD, přičemž, jak se ukázalo, ani v obvykle příkladně ukázněné straně, jako je KSČM, nepanují na toto téma úplně jednotné názory.
Předseda komunistů Vojtěch Filip se sice v úvodní řeči schůze pochlubil (což víme proto, že celou jeho řeč přetiskly partajní Haló noviny) tím, jak se jemu a ostatním vyjednávačům podařilo v jednáních o vládě prosadit vynikajícím způsobem komunistický vliv, někteří z přítomných ovšem měli jiný dojem. Různých výtek a technických nejasností byla spousta, největší rozhořčení ovšem vyvolal fakt, že se vznikající kabinet v programovém prohlášení zavazuje k posilování účasti českých vojáků v mezinárodních vojenských misích. Komunisty to podráždilo natolik, že začali Andreji Babišovi hrozit odejmutím podpory. V už tak obtížném a dlouhém vyjednávání o vládě se objevil další vážný zádrhel.
Neuhneme
Komunisté na svůj odpor k zapojení českých vojáků v zahraničních misích (a samozřejmě i s navyšováním jejich počtu) upozorňují od začátku jednání o vládě, vývoj posledních dní je pak podle jejich slov nepříjemně překvapil. Jednak tím, že se slib posilovat mise v programu kabinetu přes jejich varování skutečně objevil, a…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu