0:00
0:00
Civilizace19. 5. 20183 minuty

Kolumbijské graffiti

Astronaut

Bogotá je asi největší světovou výstavní síní street artu. Jako průvodce si vybíráme Bogota Graffiti, agenturu, která procházky po městě a osvětu týkající se pouličního umění ve městě organizuje už roky.

Na náměstí čeká Jay.

↓ INZERCE

Jay byl jako dítě převezen rodiči do Bronxu, kde vyrostl, ale ne moc. Měří tak maximálně 160 centimetrů. Když ale prohlídka začne, vidíme giganta kolumbijského street artu s perfektní americkou angličtinou.

V ruce deštník a na krku zesilovač ze sebe Jay chrlí spousty informací o světě, o kterém se často dočítáme v policejních zprávách o vandalismu. Zastavuje auta, pokřikuje na známé zevlující z okolních domů, zdraví bezdomovce a u toho s neuvěřitelnou energií mluví a mluví. Jeho malá postava se tyčí nad skupinou asi tak padesáti lidí, kteří za celé zhruba dvouhodinové představení ve čtvrti La Candelaria dobrovolně platí statisíce pesos. Informace o detailech obrazů na zdech koloniálních domů se mísí s historií Kolumbie, která je pro běžného Evropana procházkou totálním politickým a společenským undergroundem.

Teď zrovna mluví Jay o tom, jak z ulic Bogoty zmizeli bezdomovci, když kdysi CIA platila za každé mrtvé tělo partyzána z FARC. Převléct mrtvá těla lidí bez domova do uniformy guerilly nic nestojí. A slušní občané ještě té nové a krásné městské čistotě zatleskají.

Mnoho pouličních děl mizí kvůli přesvědčení místních politiků, že jejich obliba je přímo úměrná množství odstraněného umění a jeho nahrazení šedivou zdí. Místní subkultura s…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc