Čtrnáct let stál v ústraní velké politiky, teď se do ní chce Jan Ruml vrátit. Navázat míní tam, kde před lety skončil – v Senátu – a na cestu do něj se pro podzimní volby domluvil s Piráty. U stolku ve vinohradské kavárně, zatímco upíjí kávu s vodou, vzpomíná jeden z nejvýraznějších politiků devadesátých let se smíchem na otázku, kterou mezi jinými dostal od místních Pirátů na „grilování“, než jeho kandidaturu v Plzeňském kraji odsouhlasili. „Ptali se mě, co udělat, aby jejich strana nedopadla tak blbě jako Unie svobody,“ říká zakladatel té dávno zaniklé strany, „a v tom jim můžu poradit. Dát si pozor na lidi, kteří k nim vstupují, aby stranu neovládli kariéristi a neudělali z toho s. s r. o., jako se to časem stalo tehdy nám.“
O návratu do politiky přemýšlel Jan Ruml už delší čas. Když ho oslovil známý z Pirátů, zda by to nechtěl zkusit u nich, bez dlouhého přemýšlení kývl. O styčných bodech s mladou stranou dokáže mluvit Ruml dlouho, vidí v ní budoucnost, jak říká, a taky naději, že se mladí lidé díky Pirátům budou více zajímat o politiku. „Namátkou legalizace měkkých drog, sňatky homosexuálních párů, transparentnost, je toho hodně, kde se ztotožňujeme,“ říká Ruml, jenž je zároveň jedním ze zakladatelů Respektu.
Díky transparentnosti Pirátů si ovšem o sobě mohl na jejich veřejném fóru přečíst i věci, které mu moc po chuti nebyly. Jeho nominace pro volební okresy Plzeň-sever, Rokycany a západ Berouna vzbudila v části strany nevoli. Na pirátském fóru lidé psali o tom,…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu