Mafiánské klany se tam už necítí jako hosté, ale považují Slovensko a další země východní Evropy za rozšířené území kalábrijské Locridy. Kdo zabije novináře, vysílá vzkaz: „Všichni jste na mušce, můžeme sejmout i vás.“
Na Slovensku objevují mafii. Tak jako vždycky je to za dramatických okolností a jediný důkaz o existenci zločineckých organizací představuje prolitá krev. Ján Kuciak – jak zatím vyplývá z vyšetřování – zaplatil za svoji práci, za svoji novinářskou angažovanost. V poslední době se zajímal o vyšetřování vazeb mezi podnikatelskými kruhy, ’Ndranghetou a politikou, což je systém, který vždy funguje na základě stejného algoritmu: ’Ndrangheta dodá kapitál, podnikatel ho investuje, politik investici protlačí výměnou za peníze a všem zúčastněným stranám z toho dál plynou strmě rostoucí výhody. V zemích bývalého východního bloku z tohoto spojenectví politici netěží jenom finančně, ale získávají také politický konsenzus, protože když se nějaké místo stane hlavním uzlem mafiánských investic, má to často za následek uměle nafouknutý růst státní ekonomiky.
Mafiánské zločinecké organizace můžeme považovat za první podnikatelské skupiny ze Západu, které udržovaly trvalé vztahy s komunistickými režimy, využívanými organizovaným zločinem jako dálnice při tažení s cílem usadit se v celé východní Evropě. Za starých režimů si tam mafie nemohly koupit majetek, zato se mohly spoléhat na dvě věci: na politickou korupci, která jim dá možnost ovládat ilegální…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu