Muž pravidel
Herr Schäuble opouští evropské jeviště a jde do parlamentu krotit Alternativu pro Německo
Světem hýbala válka ve Vietnamu, Německo po desítkách let obnovilo diplomatické vztahy s Polskem, v Kladně se narodil Jaromír Jágr a Wolfgang Schäuble byl poprvé zvolen poslancem Spolkového sněmu. Psal se rok 1972. Právníkovi z bádenského Offenburgu bylo třicet a porušil slib manželce, že nikdy nevstoupí do vysoké politiky. Ale touha být tam, kde se rozhoduje, byla silnější. Ingeborg Schäuble pak nezbylo než vychovávat jejich čtyři děti prakticky sama, zatímco manžel trávil většinu času s ostatními politiky křesťanských demokratů.
Vášeň pro politiku mu nevzal ani atentát duševně pomateného muže na mítinku v roce 1990, po němž zůstal ochrnutý. Vstávání, ranní sprcha, navlečení do tmavého obleku, vše zabralo více času než dříve, ale disciplinovaný Schäuble pokračoval. Chtěl být nástupcem Helmuta Kohla v čele strany a vlády, což mu překazila úplatkářská aféra jeho šéfa a nástup Angely Merkel. Zůstal smířený s rolí stranické dvojky. Nyní opouští svoji asketicky zařízenou kancelář v budově ministerstva financí, ze které v letech krize utvářel záchranu eurozóny. Kancléřka jej o odchod požádala, protože ministerstvo bude zřejmě požadovat příští koaliční partner z FDP.
Wolfgangu, odpouštíme ti
Když se Wolfgang Schäuble stal v roce 2009 ministrem financí a poprvé se v Bruselu setkal s kolegy z ostatních zemí eurozóny, tak se v ekonomice nevyznal. „Nikdy jsem nebyl velkým ekonomem. Jsem německým právníkem, to není moc vzrušující. A moje…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu