Jeruzalém vedle elektrárny
V Litoměřicích zmapovali tajemný příběh gotického kameníka Ulricha Creutze
Může výstava přiblížit tvorbu a život umělce, aniž by prezentovala jeho jediné dílo? A může to být průlomové přiblížení? Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích to dokázala. Pod názvem Mýtus Ulrich Creutz je v ní k vidění výsledek bádání historiků (v čele s Michaelou Ottovou a Alešem Mudrou) rozplétajících tajemný příběh gotického sochaře, po němž zbyl na severu Čech jeden z nejúžasnějších artefaktů v dějinách zdejšího umění. A po kterém se na stovky let zavřela voda, aby si generace odborníků lámaly hlavu s tím, kdo vlastně Creutz byl a co všechno vytvořil.
Na mramorovém víku onoho artefaktu čteme latinský nápis: „Léta Páně 1517 v oktávu svaté Anežky zemřel urozený pán, pan Jan z Lobkowicz, pán na Hasištejně, první fundátor tohoto kláštera, zde pohřbený. Modlete se za něj.“ Jde o slavnou tumbu vládce královského města Kadaň, na níž je Jan Hasištejnský zobrazen v makabrózní podobě rozpadajícího se kostlivce, kterému se kolem krku omotává had. Kamenická značka prozrazuje, že mistrovskou ukázku středověké spirituální exprese vytvořil rok před šlechticovou smrtí Ulrich Creutz.
Monumentální dílo bylo předloni vystaveno v Národní galerii v expozici nazvané Bez hranic, která představila gotické umění v Krušnohoří. Restaurované pak putovalo zpátky do františkánského kláštera Čtrnácti svatých pomocníků v Kadani a pro nynější výstavu už si ho kurátoři nepůjčovali –…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu