Vystřihnout zdravé embryo
Nový experiment nastolil otázku, kdy se narodí první geneticky modifikovaný člověk
Sergei Zholtok, hokejista NHL původem z Lotyšska. Joe Kennedy, nadhazovač baseballového týmu Toronto Blue Jays. Maďarský fotbalista Miklós Fehér. Nejen tito mladí sportovci náhle a nečekaně zemřeli na selhání srdce – cestou do sportovní šatny, na svatbě, přímo na hřišti. Žádné vážné zdravotní problémy předtím neměli.
Dědičnou nemoc zvanou hypertrofická kardiomyopatie, která úmrtí způsobila, má jeden člověk z pěti set, přičemž většina pacientů se nikdy nedozví, že jí trpí. V poslední době se ovšem ocitla v centru pozornosti z jiného důvodu: genetickou mutaci, která ji vyvolává, se totiž vědcům zřejmě podařilo pokusně odstranit z lidského embrya. Asi jako kdyby přepsali špatně vytištěnou větu v knize správným textem.
Pokud by následně nechali „editované“ embryo vyvíjet a vložili jej do dělohy, mohlo by se z něj narodit první geneticky modifikované dítě – zdravý potomek rodičů, z nichž jeden měl postižení ve svých genech. Jde patrně o přelomový experiment, který opět připoměl, jak dramaticky se v posledních pěti letech zlepšila naše schopnost zasahovat do dědičné informace a jak pozoruhodné, ale zároveň problematické možnosti se tím otevírají.
Jsme připraveni odsunout svobodu a práva budoucích dětí až na druhé místo, za právo postižených párů, které přitom mají i jiné možnosti než počít vlastního biologicky příbuzného potomka? ptají se odborníci na bioetiku. A varují, že můžeme vytvořit kastu geneticky zdokonalených lidí a posílit tak nerovnost.
Zásah uvnitř…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu